Darcy Lecture Magyarországon is! – Masaki Hayashi előadása

Az 1986-ban Henry Darcy tiszteletére alapították meg a Darcy Lecture előadássorozatot, melynek célja a hidrogeológus kiválóságok támogatása és a hidrogeológia iránti érdeklődés fenntartása világszerte. Az előadássorozat keretein belül minden évben egy kiváló hidrogeológus járja a világ egyetemeit, hogy kollégáival és a diákokkal megossza tudását.

Az idei előadó Masaki Hayashi professzor (University of Calgary, Alberta, Kanada) volt. Június 20-án az ELTE Lágymányosi Campusára is ellátogatott, ahol megtartotta Alpine hydrogeology: the critical role of groundwater in sourcing the headwaters of the world című előadását. A hallgatóság soraiban az ELTE TTK hidrogeológusain kívül geofizikusok, külföldi hallgatók és különböző vízügyi cégek képviselői is jelen voltak. Az előadásból kiderült, hogy a Föld népességének csaknem fele él olyan területen, ahol az élethez szükséges vizet a hegyekből érkező patakok, folyók szolgáltatják. Száraz vagy hideg időszakokban a vízfolyások a hegyekben található, eddig kevéssé vizsgált vízadó egységekből nyerik az utánpótlásukat, melyek a csapadék- és az olvadékvizet ideiglenesen tárolják, majd fokozatosan leadják a felszíni víztest felé. A hegyi vízadóknak ez a tározási tulajdonsága kiemelkedően fontos az alpesi országok vízellátása és a hegyi vízfolyások táplálta élőhelyek fennmaradása szempontjából. A kihívásokkal teli környezetben az alpesi hidrogeológusoknak kreatív módszereket kell alkalmazniuk a felszín alatti vizek vizsgálatához. Ezek közül a professzor a geofizikai képalkotó eljárásokat és a felszíni-felszínalatti víz kölcsönhatások megfigyelését ismertette. Kutatásának eredményei megvilágították a felszínalatti és a felszíni vizek kapcsolatát a vízkörforgásban, a kanadai Sziklás-hegység területén.

Masaki Hayashi előadása közben