Részvétel a TREICEP konferencián 2022

Idén nyolcadik alkalommal került megrendezésre a Terrestrial Radioisotopes in Environment International Conference on Environmental Protection (TREICEP) nevű tudományos konferencia. A konferenciának a vonyarcvashegyi Zenit Hotel Balaton adott otthont, október 4-7. között.

A konferencia célja, hogy magyar és külföldi szakemberek, munkacsoportok találkozhassanak egymással, és megbeszéljék a radioizotópokkal kapcsolatos aktuális problémákat, tudományos kihívásokat, legújabb analitikai módszereket. Ez a találkozó lehetőséget kínál a tudósok számára, hogy bemutassák aktuális eredményeiket, és együttműködést kezdeményezzenek a jövőben.

A konferencia rendhagyó módon, hibrid formában került megrendezésre, így 30 ország kutatói képviseltették magukat személyesen vagy online formában.

A Tóth József és Erzsébet Hidrogeológiai Professzúra kutatói közül Erőss Anita tudományos munkatárs és Baják Petra doktorandusz hallgató vettek részt az eseményen. Erőss Anita meghívott előadóként a felszínalatti vízáramlási rendszerekben előforduló radionuklidokról tartott átfogó előadást (Anita Erőss, Petra Baják, Katalin Hegedűs-Csondor, Bálint Izsák, Márta Vargha, Tamás Pándics, Ákos Horváth, Viktor Jobbágy, Krzysztof Pelczar, Mikael Hult: Environmental radioisotopes in hydrogeological studies). Előadásában ráirányította a figyelmet arra, hogy a hidrogeológiai szemlélet és a medenceléptékű gondolkodás alkalmazásával számos jelenségre találhatunk magyarázatot, mint például az ivóvizeink urántartalmára, a Velencei- és a Soproni-hegység forrásainak magas radontartalmára vagy a Budapest termálvizeiben mérhető magas rádium- és radon koncentrációkra. Anita a színvonalas és élénk szakmai beszélgetést kiváltó előadása megtartása mellett a konferencia tudományos bizottságának tagjaként és szekcióvezetőként is közreműködött a konferencia lebonyolításában.

 Baják Petra előadásában a Soproni-hegység térségében, a felszínalatti vizekben felfedezett természetes radioaktivitás eredetére kereste a választ (Baják, P., Molnár, B., Hegedűs-Csondor, K., Jobbágy, V., Horváth, Á., Kohuth-Ötvös, V., Hult, M., Erőss, A. – Hydrogeological investigation of the natural radioactivity in the vicinity of Sopron Mountains). Eredményei alapján az ivóvízkutakban a vízminőségi szűrővizsgálatok során mért magas összesalfa aktivitás magyarázata a vizek természetes eredetű oldott urán tartalma lehet, mely a lefele áramló oxigénben gazdag vizekkel mobilizálódik és szállítódik. Ezek a beszivárgási területek és lokális áramlási rendszerek a legérzékenyebbek az éghajlatváltozás és az emberi tevékenység (pl. vízkivétel) okozta változásokra, mely mind vízmennyiségi és vízminőségi problémákat idéz elő az ivóvízellátásban.

A konferencián számos érdekes előadás hangzott el, többek közt szó volt a nukleáris katasztrófákhoz köthető izotópok felhalmozódásáról talajban, tengervízben, különböző radonmérési módszerekről, dózisbecslési eljárásokról, növényekben és állatokban felhalmozódó radioizotópokról, a radioizotópok rákkutatásban történő alkalmazásának legújabb eredményeiről, stb.

A konferenciarészvételt az Éghajlatváltozás Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 projekt támogatta.