Magyar Tudomány Ünnepe 2022

A Magyar Tudományos Akadémia a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvény keretében adott otthont a “200 éve született Szabó József, a hazai geológia megteremtője” című előadóülésnek 2022. november 9-én. A bicentenárium alkalmából az esemény Szabó József gazdag életútján keresztül mutatta be a geológia főbb tudományterületeinek fejlődési trendjeit. A program részeként Mádlné Dr. Szőnyi Judit és Prof. Szűcs Péter (egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem általános és tudományos rektorhelyettese, az MTA levelező tagja) közösen mutatták be a „Tegyük láthatóvá a láthatatlant” – A vízföldtan XXI. századi kihívásai” című előadásukat. Az UNESCO és a csatlakozó szervezetek a víztudomány tekintetében a figyelmet – a címben szereplő szlogen értelmében – a 2022. évben a vízföldtanra és a felszínalatti vizekre irányítják. Az év folyamán világszerte és hazánkban is zajlanak szakmai és a nagyközönség ismereteinek bővítését segítő rendezvények a rejtett felszínalatti vizekkel kapcsolatban. Ennek jegyében a két előadó a fenntartható fejlődési célokkal összhangban a hazai kihívásokra összpontosított. A klímaváltozás, aszály és fenntartható energiafeltárás, aktuális kérdéseit érintő kutatásokon keresztül mutatták be legfrissebb kutatási eredményeiket.

A teljes előadónap felkerült az MTA YouTube-csatornájára (a video megtekinthető itt). Mádlné Dr. Szőnyi Judit és Prof. Dr. Szűcs Péter előadása 1:26 és 1:41 között szerepel.

A program keretében az ELTE képviseletében előadást tartott Prof. Mindszenty Andrea, egyetemi tanár, ELTE TTK, Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék, MTA doktora és Prof. Harangi Szabolcs, az  ELTE TTK Földrajz és Földtudomány Intézet igazgatója, MTA levelező tagja is.

Az előadás hozzájárult az Éghajlatváltozás Nemzeti Multidiszciplináris Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt megvalósulásához.