Markó Ábel és Molnár Bence, a Professzúra PhD hallgató munkatársai április 16-án a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Geotermikus Kutatás-Fejlesztési Központja (GEAR), valamint Földrajzi és Földtudományi Intézete, a Magyarhoni Földtani Társulat Alföldi Területi Szervezetével (MFT) és a Szegedi Távfűtő Kft.-vel (SZETÁV) közösen szervezett „Reinjection Workshop” című rendezvényén vett részt, ahol a használt termálvizek visszasajtolásával kapcsolatos problémák és a megoldást célzó kutatási irányokra fókuszáló tudományos előadásokat és kerekasztalbeszélgetést hallgathattak meg.
Az előadók között Matthias Halish professzor , a hannoveri LIAG (Leibnitz Institut für Angewandte Geophysik) geofizikusa, és Antics Miklós az Európai Geotermikus Tanács (EGEC) elnöke nemzetközi kutatási irányokat, üzemeltetési gyakorlatokat, kutatási irányokat, Dr. Szanyi János, az SZTE IKIKK GEAR kutatási vezetője a magyarországi geotermikus viszonyokat, homokkőbe történő visszasajtolás jelenlegi helyzetét, Dr. Medgyes Tamás a Szegeden üzemelő és építés alatt álló geotermikus rendszereket ismertette. Tóth Ferenc (ZERLUX Hungary Kft.) kútvizsgálatra alkalmas nagy felbontású kamerákban rejlő lehetőségeket, Dr. Fedor Ferenc (GEOCHEM Kft.) kőzetfizikai labor és eszközparkját és visszasajtolással kapcsolatos eredményeket, Njeru Rita Mwendia (SZTE) a problémákat pórusléptékben megközelítő PhD kutatása eredményeit mutatta be.
A délutáni kerekasztal beszélgetésen az alábbi szereplők részvételével zajlott:
Antics Miklós (GPC IP, EGEC);
Fedor Ferenc (GEOCHEM Kft.);
Kozák Péter (ATIVIZIG);
Kurunczi Mihály (Magyar Termálenergia Társaság);
Medgyes Tamás (GEAR, SZETÁV);
Nádor Annamária (SZTFH)
Szilágyi Imre (Energiaügyi Minisztérium)
Antics Miklós (GPC IP, EGEC);
Fedor Ferenc (GEOCHEM Kft.);
Kozák Péter (ATIVIZIG);
Kurunczi Mihály (Magyar Termálenergia Társaság);
Medgyes Tamás (GEAR, SZETÁV);
Nádor Annamária (SZTFH)
Szilágyi Imre (Energiaügyi Minisztérium)
Kerekasztal
A beszélgetés résztvevői egyetértettek, hogy a geotermikus energia hosszútávú hasznosításának alapja az energetikai célra használt termálvizek visszasajtolása, mely kérdés többek között visszasajtolási kötelezettség fokozatos bevezetésével, az elhasznált termálvizek pontos mérésével, sikertelen projektek elemzésével, K+F tevékenység és a kutak létesítéséhez szükséges eszközháttér kiépítésével lehetséges.
Képek és felhasznált anyag forrása, további részletek és előadások anyaga itt tekinthetők meg.