A tőzeglápok jelentősége a klímaváltozás mérséklésére irányuló erőfeszítésekben vitathatatlannak tűnik, ha figyelembe vesszük az általuk tárolt jelentős mennyiségű szén-dioxidot. Jelentőségük adta az alapját a 2024. április 25 és 26-án Budapesten megrendezett „Peatlands as Key Habitats in Climate Mitigation Efforts” című workshopnak, ahol az érintettek megvitathatták a tőzeges területek saját területükhöz kapcsolódó különböző aspektusait.
Az eseményt a CEEweb for Biodiversity szervezte azzal a céllal, hogy a tőzeglápoknak és a talajoknak a nemzeti szintű éghajlatmérséklési erőfeszítésekben és a tudományosan megalapozott kibocsátáscsökkentési utakban betöltött szerepével kapcsolatos perspektívákat és információkat megosszon. A workshop-on a hidrogeológia oldaláról Simon Szilvia vett részt. Mádlné Szőnyi Judittal közös előadásának címe: “Peatlands and groundwater flows”.
A víz hiánya nagy veszélyt jelenthet a lápos élőhelyekre vonatkozóan. Mivel ezek a területek sok esetben a felszínalatti víz által befolyásoltak, ezért kulcsfontosságú a felszínalatti víz áramlási rendszerekkel való kölcsönhatásuk megértése. Simon Szilvia előadása rámutatott, hogy az olyan régiókban, mint a Nyírség és a Duna-Tisza köze, a felszínalatti víz szintje a ‘70-es évek óta jelentősen csökkent olyan tényezők miatt, mint a klímaváltozás, valamint a túlzott vízkitermelés, a csatornaépítés és az erdősítés. Ez a lápi területek degradációját okozza, ezért a helyreállítás, a megfelelő mennyiségű és minőségű vízutánpótlás biztosítása kiemelten fontos. A vizes élőhelyek felszínalatti vízadókból történő feltöltése azonban nem hatékony megoldás, hiszen így közvetlenül a felszínalatti vizet párologtatjuk el. Ehelyett a megfelelő megoldás a természetes alapállapot felmérése, a felszínalatti vízzel való kapcsolat megértése, és ennek ismeretében a felszínalatti vízutánpótlás megtámogatása NB-MAR (természet alapú célzott felszínalatti vízutánpótlás) technikák segítségével.
Az előadás az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt keretében valósult meg.
Résztvevők a workshop során