Az éghajlatváltozás hatásai a vízgazdálkodásban – kerekasztal-beszélgetés, Budapest

2024. május 22-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Kar szervezésében került megrendezésre az a workshop, amelyen meghívott víztudományi szakemberek vitatták meg a felszíni és felszínalatti víz vízgazdálkodás lehetőségeit és kilátásait az éghajlatváltozás tükrében. Az eseményen Helen Barbosa, Södertörn University és az NKE Nemzetközi Főigazgatóságának gondozásában működő Ludovika International Talents program hallgatója tanulmányi időszakának lezárásaként elmondta Magyarország jelentős potenciállal rendelkezik a vízkészletek, különösen a felszín alatti vízkészleteket tekintve. 

A rendezvényen Mádlné Szőnyi Judit hidrogeológus, egyetemi tanár is részt, aki a jelenleg futót RRF-2.3.1-21-2022-00014 ÉMNL hazai és a ClimEx-PE nemzetközi projektek (2022 Joint call of the European Partnership 101060874 — Water4All) vezetője. Továbbá az eseményen jelen volt az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karáról Varga Attila is, aki szintén a ClimEx-PE vezető kutatója.  

A projektekben a közreműködő kutatók a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lehetőségeit kutatják a vízgazdálkodásban. A ClimEx-PE kutatás formabontó módon kapcsolja össze a felszínalatti vízáramlási rendszerek ismeretét, a célzott felszínalatti vízutánpótlást (Managed Aquifer Recharge, MAR) és a társadalom kutatásba történő bevonását (Public Engagement), amely kiemelt jelentőségű a szélsőséges éghajlati események mérséklésében, és ezáltal hozzájárulhat az emberiség és az ökoszisztémák megfelelő vízellátásának biztosításához. Helen Barbosa a ClimEX-PE indító meetingjén is részt vett és külső szakemberként kapcsolódik a projekthez. 

A kerekasztalról az NKE honlapján megjelent közleményben olvashatunk. 

Helen Barbosa a kerekasztal megbeszélésen

Mádlné Szőnyi Judit a rendezvényen