Részvétel az idei Sustainable World konferencián

2024. szeptember 4-én Budapesten került megrendezésre immár 5. alkalommal a Sustainable World 2024 konferencia, amely a fenntarthatóság és a zöld megújulás legfontosabb kérdéseit tárgyalta. Az eseményen a szakterület politikai döntéshozói, szakemberei, ESG-menedzserei és érintett vállalatok vezetői gyűltek össze, hogy megvitassák a fenntartható fejlődés kihívásait és lehetőségeit.

A konferencia több szekcióra bontva foglalkozott a kiemelt témákkal. Zöld agrárium és vízügyek a 2024-es Sustainable World konferencia újdonsága, idén már a zöld agrárium mellett a vízbiztonság kérdése is kitüntetett figyelmet kapott. Az egyik legégetőbb mindennapjainkat érintő probléma a klímaváltozás, aminek különösen kitett a vízgazdálkodás az ivóvízellátás és a mezőgazdaság tekintetében, így kétség sem fér hozzá, hogy a fenntarthatósági szemléletnek ezen a területen is nagy szerepe kell, hogy legyen. Az éghajlatváltozásból eredő szélsőségek a vízgazdálkodásunkat alapjaiban változtatják meg. Emellett sajnos nem mellőzhetőek az emberi beavatkozások és a jelentős túltermelés hatásai sem.

Szkolnikovics-Simon Szilvia hidrogeológus, a Professzúra munkatársa Zöld agrárium és vízbiztonság szekcióban adta elő “Célzott felszínalatti vízutánpótlás, mint természet alapú megoldás a vízhiány komplex kezelésére” című előadását. Az előadásban rámutatott, hogy csak komplex szemlélettel, a felszíni és felszínalatti módszerek esetleges kombinálásával találhatunk hathatós megoldást a problémára. Kiemelten fontos megoldás lehet a természet alapú MAR (Managed Aqiufer Recharge, avagy célzott felszínalatti vízutánpótlás) módszer alkalmazása, ahol a felszín alá történő vízpótlás a felszínalatti vízáramlások ismeretében történik, így térségi szinten is jelentős eredményeket érhetünk el. Az eljárás az ELTE szolgálati tanulmányaként NaBa-MAR (Nature Based MAR) néven bejegyzett innováció, melynek alkalmazása előremutató lehet a vízhiánnyal szembeni küzdelemben.

Szkolnikovics-Simon Szilvia előadása közben

Részlet Szkolnikovics-Simon Szilvia prezentációjából

Az előadás hozzájárult az Éghajlatváltozás Nemzeti Multidiszciplináris Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt és a 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú ClimEx-PE projekt megvalósulásához.

A szekció további legfontosabb gondolatai a portfolio.hu oldalán megjelent cikkben elérhetőek.