2024. szeptember 8. és 13. között került megrendezésre az IAH (International Association of Hydrogeologists), a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetségének legfontosabb nemzetközi felszínalatti vizekkel foglalkozó rendezvénye. Az 51. IAH kongresszus Wuhan és Fokváros után ismét Európába tért vissza. Az eseményt a Svájci Hidrogeológiai Társaság (SSH) és a Neuchâteli Egyetem Hidrogeológiai és Geotermikus Központja (CHYN) szervezete és a neves svájci Davos Kongresszusi Központ adott neki otthont.
Az egyhetes rendezvényen 1100 résztvevő gyűlt össze, hogy megvitassák és bemutassák a hidrogeológia tudományának aktuális kérdéseit és kutatási eredményeit. A tudományos élet neves képviselői osztották meg a felszínalatti vízzel kapcsolatos legfrissebb eredményeiket, bemutatták az innovatív megoldásokat, és megvitatták a sürgető társadalmi kihívásokat. A jövőbeli kihívásokat és lehetőségeket a plenáris üléseken és kerekasztal-beszélgetéseken tárgyalták meg a szakértők, hangsúlyozva a hidrogeológusok munkájának növekvő globális jelentőségét. A rendezvény programját képezték a hét közepi szervezett kirándulások, melyek számos lehetőséget kínáltak az alpesi környezet hidrogeológiai kérdéseinek megértésére. Az esti rendezvények további kapcsolatépítési lehetőségeket biztosítottak a résztvevőknek.
A konferencia egyik kiemelkedő eseménye volt Szőcs Teodóra beiktatása, aki a Szövetség új és egyben első női elnöke lett. Elnöksége nagy megtiszteltetés a magyar hidrogeológus szakma számára is.
A rendezvényen döntés született arról is, hogy Magyarország kapta meg a 2026-os IAH világkongresszus rendezési jogát. A rendezés kezdeményezője az IAH Magyar Nemzeti Tagozata, melynek elnöke Erőss Anita. Az ELTE hidrogeológusai más egyetemekkel és intézetekkel összefogva vesznek majd részt a nagyszabású nemzetközi esemény szervezésben.
Az ELTE hidrogeológiai kutatócsoportját Mádlné Szőnyi Judit, Baják Petra, Erőss Anita, Hegedűs-Csondor Katalin, Szijártó Márk és Szkolnikovics-Simon Szilvia képviselte a konferencián, ahol kutatási eredményeiket előadásokon és posztereken mutatták be. Mádlné Szőnyi Judit és Szkolnikovics-Simon Szilvia emellett aktívan részt vettek a felszínalatti vízáramlási rendszerekkel foglalkozó szekció szervezésében és levezetésében. A kongresszuson tartotta éves ülését a Regionális Felszínalatti Vízáramlási Bizottság is, mely Mádlné Szőnyi Judit elnök és Simon Szilvia titkár vezetésével sikeresen lezajlott.
Csoportkép a magyar résztvevők egy részével Davos-ban, köztük az ELTE kutatói
A konferencián való részvétel az Éghajlatváltozás Nemzeti Multidiszciplináris Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú, és a 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú ClimEx-PE projektek keretében valósult meg. Emellett a konferencián való részvételt a Papp Simon Alapítvány és a Magyar Tudományos Akadémia Ifjúsági Nemzetközi Konferencia-részvétel pályázata támogatta.