Újabb önkormányzatok, fenntartható fejlődésért dolgozó szakemberek és lakossági vízvisszatartás iránt érdeklődők ismerhették meg az ELTE Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra kutatócsoport által kifejlesztett természetalapú célzott felszínalatti vízutánpótlás (NaBa-MAR®) innovációt a III. Fenntartható Városok Konferencia és Expón, amely a budapesti UP Rendezvénytérben került megrendezésre 2024. október 10-11. közt.
A hazai vonatkozású rendezvény kiemelt témái idén többek közt a települési vízgazdálkodás, fenntartható közlekedés, megújuló energiatermelés és körforgásos gazdaság voltak. A konferencián ezen fenntarthatósági szempontokról hallhattak előadásokat, pódiumbeszélgetéseket a résztvevők. Az esemény másnapján rendezett Expón a kiállító cégek, szakmai szervezetek képviselőivel találkozhattak a látogatók. Az innovatív NaBa-MAR® találmányt a Professzúra képviseletében Koszta Imola és Oláh Soma mutatta be a közönségnek kötetlen módon a találmány standjánál és egy szakmai előadás keretében.
A módszertan a felszínalatti vizek rendszereinek ismeretére és az ebből adódó lehetőségekre épülő komplex felszínalatti vízpótlási megoldás. A kutatócsoport több évtizeden keresztül végzett tudományos tevékenységének eredményeként dolgozta ki az eljárást, amely lokális léptékről települési és tájléptékre terjeszti ki a célzott felszínalatti vízutánpótlás alkalmazhatóságát, a felszínalatti vízáramlások ismeretére támaszkodva.
Oláh Soma és Koszta Imola a rendezvényen
A rendezvényen való részvételt az ELTE Innovációs Központ támogatta. A kutatás az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 és a ClimEx-PE 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú projektek keretében valósult meg.