Felszínalatti Víz és Klímaadaptáció: Simon Szilvia Előadása

2024.október 25-én a WWF Magyarország és a Magyar Hidrológiai Társaság Vízgazdálkodási Szakosztálya szervezésében került megrendezésre az “Aszály után árvíz, eső után köpönyeg? A hidrológiai ciklus változásának okai és következményei Magyarországon” című esemény. Az előadások sorában volt Simon Szilvia “Klímaadaptáció a felszínalatti víz szemszögéből”című prezentációja is. 

Simon Szilvia előadásában hangsúlyozta a komplex szemlélet fontosságát a vízhiány kezelésében. Rámutatott, hogy a hatékony vízgazdálkodásnak integrálnia kell a felszíni és felszín alatti megoldásokat, az adott terület sajátosságaihoz igazodva. 

Előadásában kiemelte a NaBa-MAR® (Nature-based Managed Aquifer Recharge) koncepcióját, amely a felszín alatti térrész célzott felhasználását jelenti a többlet vizek megtartására és későbbi felhasználására. Szilvia elmagyarázta, hogy a MAR módszerek szorosan kapcsolódnak a felszíni vízmegtartási stratégiákhoz, és figyelembe kell venni a természetes felszín alatti vízáramlási rendszereket a maximális hatékonyság érdekében. 

Szilvia előadásának összefoglalója: 

  • Vízhiány kezelése csak komplex szemlélettel lehetséges. Felszíni és felszínalatti megoldások kombinációjaként, az adott terület adottságaihoz alkalmazkodva. 
  • Felszíni vízmegtartási terveink során mindig számolnunk kell a felszínalatti vízáramlási rendszerek hatásaival is.  
  • Felszínalatti vízpótlás (MAR) a felszín alatti térrész célzott felhasználását jelenti a fölös vizek megtartására, későbbi használat és vízkivétel céljából. A MAR-oknak számos módszere van, melyek a felszíni megoldásokhoz is szorosan kapcsolódnak.  
  • Amennyiben a MAR-okat a természetes felszínalatti vízáramlási rendszerek figyelembe vételével alakítjuk ki, akkor annak előnyeit ki tudjuk használni a leginkább természetközeli megoldás megtalálásához.  

Szilvia előadásában hangsúlyozta a természetes folyamatok és innovatív technikák integrálásának fontosságát a fenntartható vízgazdálkodási gyakorlatok kialakításában. Az általa bemutatott megoldások jelentős mértékben hozzájárulhatnak a klímaadaptáció és a vízkészletek fenntarthatóságának előmozdításához. 

Simon Szilvia a rendezvényen

Az előadáson bemutatott eredmények a 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú, ClimEx-PE projekt és az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt keretében jöttek létre