A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Magyar Tudomány Ünnepe előadás sorozatának részeként 2024. november 5-én megrendezett esemény, amely a “Természeti veszélyek és kockázatok: földtudományi lehetőségek a felismerésben, kezelésben, előrejelzésben” címet viselte, számos izgalmas előadást kínált. Az előadók között volt Mádlné Szőnyi Judit Professzúra vezető, az RRF ÉMNL ELTE és a ClimEx-PE prjektek szakmai vezetője is.
Előadásában, amely a “Súlyosbodó aszály, csökkenő vízszintek, kényszerű alkalmazkodás, avagy lehet-e a témában újat mondani a hidrogeológus szemszögéből?” címet viselte, Mádlné Szőnyi Judit bemutatta a csökkenő felszínalatti vízszintek problémáját; tárgyalta az árvízi többletvíz visszatartásának fontosságát, kiemelte a csatornák, holtágak és tározók szerepét.
Az előadás során bemutatásra került, hogy a hidrogeológia hogyan járulhat hozzá a felszínalatti vízkészletek gyarapításához. Mádlné Szőnyi Judit ismertette a Managed Aquifer Recharge (MAR) technológiát, amely lehetővé teszi a víztöbblet célzott betáplálását a felszínalatti víztartókba, és hangsúlyozta ennek hatalmas potenciálját az aszályok enyhítésében.
Az előadás végén Mádlné Szőnyi Judit kiemelte, hogy a hidrogeológiai tudás birtokában tudatosan eltárolhatjuk a vizet a felszín alatt, ezzel segítve a jelenleg alacsony vízszintek megemelését. Fontos üzenetként fogalmazta meg, hogy a víztartókba betározott víz aszály idején kitermelhető és felhasználható, ami rendkívül lényeges a jövőbeli vízgazdálkodás szempontjából.
Az előadóülés teljes egészében visszanézhető az MTA YouTube csatornáján. Mádlné Szőnyi Judit előadása 2:07:39-től kezdődik.
Mádlné Szőnyi Judit prezentál az MTA Magyar Tudomány Ünnepi előadóülésen
Az előadás az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 és a ClimEx-PE 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú projektek keretében valósult meg.