2024. november 12-én az MTA Tudományünnep+ előadássorozat részeként került megrendezésre a “Aszályok és árhullámok szorításában – Új utak a tájléptékű alkalmazkodásban” című előadás, Mádlné Szőnyi Judit tolmácsolásában. Az esemény házigazdája Simon Szilvia volt, aki a bevezető gondolataiban emlékeztetett Judit mentorára Tóth József professzorra.
Az előadás során bemutatásra kerültek a globális felmelegedés hatásai, különös tekintettel a Kárpát-medencére. A kutatások alapján a csapadék időbeli eloszlása és formája jelentősen megváltozott, ami növekvő aszályos időszakokat és heves esőzéseket eredményezett. Mádlné Szőnyi Judit hangsúlyozta, hogy a felszínalatti víztartók nemcsak vízkivételre, hanem vízbefogadásra is alkalmasak, ami kulcsfontosságú lehet az aszály és a vízbőség szélsőségeinek kiegyenlítésében.
A bemutatott kutatások rávilágítottak arra, hogy a természetalapú megoldások hatékonyan hozzájárulhatnak a tájléptékű alkalmazkodáshoz. Az előadás során külön kiemelésre került kutatócsoportunk európai védjegyoltalom alatt álló NaBa-MAR® koncepciója. Ennek lényege, hogy a természetes felszínalatti vízáramlások ismeretével kombinálja a lokális vízvisszatartási technológiákat, így a felszínalatti vizek oldaláról hozzájárul a természetalapú tájléptékű megoldásokhoz. Emellett egy videós demonstráció keretében Mádlné Szőnyi Judit bemutatta a NaBa-MAR® deszkamodellt, ami egy fizikai modellt, melynek célja, hogy bemutassa a vízbeszivárgás, vízáramlás és a csatornákkal történő lecsapolás összefüggéseit a NaBa-MAR eljáráshoz kapcsolódva. Ezzel a modellel szemléltethető a beszivárogtató medence eredményessége és hatása a felszínalatti tározásban és vízpótlásban. S annak veszélyét, hogy a beszivárogtatott vizet, ha nem vigyázunk a csatornákkal le is csapolhatjuk.
Az előadás után Mádlné Szőnyi Judit és Simon Szilvia a témáról kötetlenül beszélgettek, további részleteket is megosztva a témáról. A közönség is aktívan részt vett a beszélgetésben, kérdéseiken keresztül élénk párbeszéd alakult ki.
Az előadás teljes egészében megtekinthető a YouTube-on: Aszályok és árhullámok szorításában – Új utak a tájléptékű alkalmazkodásban.
Az eseményen bemutatott eredmények az alábbi támogatásokkal valósulhattak meg:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Kiválósági Alap
- A 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú projekt keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap
- Az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt