Mádlné Szőnyi Judit a geotermia jövőjéről a III. Nemzeti Szabályozó Konferencián

A fogyasztói tudatosság és fogyasztóvédelem kérdése állt a III. Nemzeti Szabályozó Konferencia középpontjában, amelyet az SZTFH és az MCC szervezett. A konferencia célja az volt, hogy a szabályozó szervek, iparági szakértők és tudományos intézmények képviselői megvitassák a fogyasztóvédelmi kérdéseket és az energiabiztonságot.  

A konferencia egyik panelbeszélgetése az “Energiabiztonság a fogyasztók érdekében” címet viselte, amelyen Gonda Bence az SZTFH stratégiai elnökhelyettese,Horváth ViktorEnergiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára, Mádlné Dr. Szőnyi Judit egyetemi tanár vettek részt. A beszélgetést az SZTFH részéről Dr. Nádor Annamária moderálta. A panel célja az volt, hogy megvitassák a hazai energiaellátás biztonság fontosságát, az energiaforrások diverzifikációját és a megújuló energiaforrások, különösen a geotermia kiaknázásának lehetőségeit. Magyarország kiemelt geotermikus potenciállal rendelkezik, és a közvetlen hőhasznosítást tekintve az első öt ország között van Európában. A geotermikus energia kulcsszerepet játszik az ellátásbiztonságban, mivel a viszonylag magas beruházási költségek után évtizedekig stabil árszinten valósítható meg a termelés. De alacsonyabb költséggel sekély geotermikus rendszerek kialakítására is van lehetőség. 

Mádlné Szőnyi Judit a panelbeszélgetés során több fontos témát is érintett. Kiemelte, hogy a geotermia fejlődésének egyik komoly hátráltató tényezője a képzett szakemberek hiánya. Hangsúlyozta, hogy a folyamatot a geotermikus technológiák különbségeinek megértésével, aktív társadalmi tudatformálással érdemes kezdeni. Ez elengedhetetlen az októberben nyilvánosságra hozott Nemzeti Földhő Stratégiában foglalt tervek sikeres megvalósításához.  

Az oktatás mellett az egyetemek szerepét is kiemelte, melyek nemzetközi kiválósági központok a magas szintű tudományos alapkutatás területén. Példaként említette az ELTE TTK-n folyó több évtizedes hidrogeológiai és geotermikus alapkutatásokat, amelyek az SZTFH által most elkészített budapesti geotermikus modell építésében azonnal gyakorlati fontosságot nyertek. Hangsúlyozta, hogy az alapkutatás egy ilyen jelentőségű témábannélkülözhetetlen a folyamatos technológiai fejlődés biztosításához. Ennek egyik finanszírozási formája, hogy a befektető cégek belássák, hogy innovációs kapacitásokat nyerhetnek az egyetemekkel való együttműködésből, melyből piaci előnyökre tehetnek szert. Természetesen az állam szerepvállalása is szükséges. Jó példaként hozta fel, azt a külföldi példát, mely szerint a vállalatok adókedvezményt kapnak, ha PhD kutatási témákat finanszíroznak. Ez a megoldás erősítené a vállalati és egyetemi innovációs kapcsolatokat, és forrást biztosítana a kutatáshoz is. 

Néhány kritikus kutatási területet is megemlített, mint például a kétkutas termálvizes rendszerek visszasajtolása és kaszkád hasznosítása, valamint a porózus kőzetekbe történő visszasajtolás. De a szénhidrogénipar is komoly potenciállal bír a geotermikus energia és a nyersanyagfeltárás témakörében az energiaátmenet területén. Ezek mind alapvetőek a hosszú távú tervezés biztonsága szempontjából. 

Vétek lenne nem kihasználni”- a szakember így összegezte véleményét. A geotermia legfontosabb szerepe a hazai energiabiztonság terén a fűtés infrastrukturális megalapozásában rejlik.  Helyben van, minden napszakban elérhető, és a földgáz kiváltásában valós alternatívát kínál. A sekély geotermiát is pozícionálná, megfelelő ösztönzéssel, mely a fűtés mellett hűtésre is használható. 

Mádlné Dr. Szőnyi Judit az “Energiabiztonság a fogyasztók érdekében” című panelbeszélgetésen osztja meg gondolatait a geotermia jövőjéről és a szakemberképzés fontosságáról a III. Nemzeti Szabályozó Konferencián