A Science Expo 2024-ben is a tudományos közösség egyik legfontosabb eseménye volt, amelyet Budapesten a Szépművészeti Múzeumban rendeztek meg november 21-23. között. A rendezvény célja, hogy közérthetően és látványosan mutassa be a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit. Az Expo keretében számos kerekasztal beszélgetésre is sor került, ahol neves szakértők vitatták meg a legaktuálisabb tudományos és társadalmi kérdéseket.
Az egyik ilyen téma a klímavédelem volt, amelyről a “KLÍMAVÉDELEM: Mit tehet a kormányzat a tudomány támogatásával?” című kerekasztal beszélgetésen esett szó. A panel résztvevői között volt:
- Botos Barbara, Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövet – Energiaügyi Minisztérium
- Dr. Bartholy Judit, emeritus professzor – Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Dr. Torma András, tanszékvezető egyetemi tanár – Széchenyi Egyetem
- Dr. Garamszegi László Zsolt, főigazgató – Ökológiai Kutatóközpont
- Dr. Magyari Enikő, egyetemi tanár – Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Dr. Varga György, tudományos főmunkatárs – HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézet
- Dr. Czauner Brigitta – egyetemi adjunktus – Eötvös Loránd Tudományegyetem
A kerekasztal résztvevői (a fenti felsorolás szerint jobbról balra haladva)
A beszélgetés során a résztvevők a klímaváltozás okait, sürgető kihívásait és a fenntartható jövő érdekében szükséges tudományos és politikai együttműködések szükségességét vitatták meg.
Munkatársunk, Dr. Czauner Brigitta, a felszínalatti vizek szemszögéből kiemelte a vízhiány és a felszínalatti vizek szintjének csökkenése által okozott krízishelyzeteket. Rámutatott, hogy az emberi tevékenységből eredő túlhasználat és a klímaváltozás, az egyre gyakrabban jelentkező és hosszan elhúzódó aszályok, együttesen súlyosbítják a már fennálló helyzetet. A vízhiány az ökoszisztémák pusztulásához vezet, és komoly problémákat okoz a mezőgazdaságban és az erdészeti tevékenységekben is.
Brigitta hangsúlyozta, hogy a hiteles információk közvetítése elengedhetetlen a klímaszorongás elkerülése érdekében, de közben fontos az emberek felé kommunikálni, hogy vannak megoldások a helyzet enyhítésére és orvoslására. Rámutatott, hogy az idő sürget, mivel a jelenlegi helyzet kialakulása hosszú időt vett igénybe, de hasonlóan hosszú időre lesz szükség a helyreállításhoz, különösen igaz ez a felszínalatti vizek esetében.
A beszélgetés során kiemelte a NaBa-MAR® innovációt, amely EU védjegyoltalom alatt áll. Ez az eljárás a felszínalatti víz utánpótlását természetes folyamatok mentén biztosítja. Hangsúlyozta, hogy a rendszer működtetéséhez összefogásra, további fejlesztésekre van szükség, és bár az egyén is sokat tehet, a kormányzati támogatás is jelentős segítséget nyújtana.
Dr. Czauner Brigitta a klímaváltozás és a vízhiány sürgető kérdéseiről beszél a Science Expo 2024 kerekasztalán
A kerekasztal beszélgetésen elhangzottak az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt és a 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú projekt eredményeire épültek.