Vízvisszatartás Magyarországon: Szakmai előadóülés összefoglalója

2025. január 30-án került megrendezésre a Vízgazdálkodási valamint a Hidraulikai és Műszaki Hidrológiai Szakosztály közös előadóülése az OVF Tanácstermében. Az esemény címe: “Duzzasztás és/vagy vízvisszatartás, avagy a térségi és helyi vízvisszatartás lehetőségei Magyarországon“.

Az előadások során több neves szakember osztotta meg tudását és tapasztalatait a vízvisszatartás különböző aspektusairól.

Az előadók között szerepelt Szabó Zsóka, a professzúra tagja, aki “A célzott felszínalatti vízutánpótlás alkalmazási lehetőségei, hazai és nemzetközi tapasztalatai” címmel tartott előadást. Az előadásban szó esett a Célzott Felszínalatti Vízpótlás (MAR) módszeréről, annak céljairól és szerepéről az integrált vízgazdálkodásban. Továbbá bemutatásra kerültek a MAR típusai, alkalmazásának és hatékonyságának befolyásoló tényezői, valamint a hazai és nemzetközi példák. Külön figyelmet szenteltek a MAR rendszerek európai és magyarországi alkalmazásának, valamint a kapcsolódó hazai projekteknek, mint például a Professzúra munkatársainak részvételével zajló Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00014) és a ClimEx-PE (2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005) projekteknek.

Az előadás rámutatott arra, hogy a szélsőségek kezeléséhez tájléptékű megoldások kellenek, ilyen innovatív megközelítést kínál a NaBa-MAR® ELTE koncepció, amely a MAR megoldások és a vízáramlások kombinációjával kihasználja a természetes víztöbbletet és hiányt a tájléptékű különbségek kiegyenlítésére.

Az esemény további előadói voltak:

  • Pellinger Attila (Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság): “Kevés víz, vagy még kevesebb víz, a vízhiány természetvédelmi problémái”
  • Sütheő László (ÉDUVÍZIG): “Vízpótlás vagy vízvisszatartás a folyók mentén hidrológiai szempontból”

Az előadóülés sikeresen zárult, számos értékes információval és új perspektívákkal gazdagítva a résztvevőket.