Hidrogeológia terepgyakorlat az Aggteleki karszton

2018 június 14-17. között került sor a Geológus diákkör emelt szintű hidrogeológiai terepgyakorlatára az Aggteleki-karszton, mely az ELTE TTK NTP-HHTDK-17-0077 „Az ELTE TTK Diákköreinek programjai a 2017/2018-as tanévben” című pályázatának köszönhetően, valamint a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra és a MOL támogatásával valósult meg. A terepgyakorlat keretében a Jósvafő környéki források kerültek részletes bejárásra és felmérésre. A terepgyakorlat Müller Imre professzor úr részvételével zajlott, akinek több évtizedes terepi tapasztalatára támaszkodva a hallgatóknak lehetősége nyílt tantermi körülmények között nem elsajátítható valódi gyakorlati ismeretek szerzésére.
A hagyományos terepi méréseken és vízminta vételen túl a források radioaktivitása is elemzésre került. Emellett a hallgatók geofizikai méréseket (RMT és VESZ) is végeztek annak érdekében, hogy a sérülékenységi szempontból kiemelt fontosságú völgyek és dolinák üledékkitöltöttségét és tektonikus preformációját megismerjék. Cél a forrásokat tápláló vízrendszerek működésének megértése és beépítése a sérülékenységi értelmezésbe. A terepen a résztvevők a terepi módszerek alkalmazásán túl megismerhették a területen 50 éve zajló karszthidrogeológiai kutatások hátterét és láthatták a terepi műtárgyakat azok működését. Továbbá a résztvevők konzultáltak a helyszínen jelenleg is zajló átfogó terepi hidrogeológiai kutatást végző cég munkatársaival, mely a hallgatók számára esetleges további kutatási együttműködés lehetőségét is felvetette.

 

Geotermikus energia – fenntartható-e vagy sem?

Május 17-én, geotermia témában tartott előadást Rybach László, az ETH Zürich egykori professzora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem díszdoktora és a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. A professzor Geotermikus fenntarthatóság című előadásán elmondta mit jelent a fenntarthatóság fogalma és miként értelmezhetjük azt a geotermia tárgykörében. Emellett ismertette a geotermikus energia arányát a világ és Magyarország energiamérlegben. Végül bemutatta nekünk a geotermikus energia kitermelésének lehetőségeit, kiemelve a földhőszivattyú és az EGS módszerét.

Itt meg mi folyik? – kísérleteztünk a Felfedezők Napján

A korábbi évekhez hasonlóan a Professzúra idén is képviseltette magát a Felfedezők Napján. A Professzúrát népszerűsítő alap- és mesterszakos hallgatók, doktoranduszok, munkatársak töretlen lelkesedéssel magyarázták a modern hidrogeológia gondolatait kisebbeknek, nagyobbaknak egyaránt. Az érdeklődök szemléletes kísérleteken keresztül nyerhettek bepillantást a vízkörforgás működésébe, a szennyeződések felszínalatti vízzel történő terjedésébe, a vizek oldott anyag tartalmának eredetébe, változásába és megismerkedhettek a különböző képződmények vízáteresztő tulajdonságaival is. A legkisebbeknek a vízkörforgást ábrázoló kirakóval és színezővel, az idősebb korosztálynak izgalmas kvízzel készültünk, melynek kitöltése a kísérletek elvégzése után csaknem mindenkinek hibátlanul sikerült!

A Professzúra kiválóan szerepelt a Felfedezők Napján, standunknál még a késő délutáni órákban is tolongtak az okosodni vágyók és a kísérletek levezénylése mellett munkatársaink és a hallgatók nem győztek válaszolni a sok érdeklődő kérdésre!

Hallgatói sikerek az Ifjú Szakemberek Ankétján

Minden évben megrendezésre kerül a Geológusok és Geofizikusok Ifjú Szakemberek Ankétja, ahol geológus és geofizikus fiatalok mérik össze tudásukat. Idén, nagy örömünkre munkatársaink közül Elméleti kategóriában Szijártó Márk, alkalmazott kategóriában pedig Pánczél Emese első helyezést ért el. Szijártó Márk emellett közönségdíjas lett, míg Szabó Zsóka az MBFSZ különdíját nyerte el.

Sikereikhez ezúton is gratulálunk!