Hidrogeológiai terepgyakorlat Apaj-Szúnyogpuszta környezetében

2023. szeptember 25-28. közt zajlott az Eötvös Loránd Tudományegyetem geológus mesterképzés hidrogeológia terepgyakorlata Apaj-Szúnyogpuszta területén, három magyar és négy külföldi hallgató részvételével. A terepgyakorlat célja, hogy a diákok képesek legyenek komplex hidrogeológiai problémák megoldására, s az elméleti ismereteik mellett az ehhez szükséges gyakorlati képességeket is megszerezzék. A Professzúra tagjai közül az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékről dr. Szkolnikovics-Simon Szilvia, Markó Ábel és Oláh Soma, a Geofizikai és Űrtudományi Tanszékről dr. Szijártó Márk vezették a leendő hidrogeológusokat, akik a Kiskunsági Nemzeti Park területén többek közt a vízföldtani térképezésben, geofizikai mérésekben és vízmintavételezésben szerezhettek jártasságot.

Első napon a résztvevők terepbejárást tartottak dr. Szkolnikovics-Simon Szilvia és dr. Boros Emil ökológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársának közreműködésével, megismerve a területen található páratlan természeti értéket képviselő szikes élőhelyek kialakulásának hidrogeológiai hátterét, élővilágát. A terepbejárás tapasztalatai és előzetes adatgyűjtés alapján a hallgatók meghatározták a felszínközeli hidrosztratigráfiai egységek megismeréséhez szükséges geofizikai mérések és fúrások helyszíneit.

Második napon a kijelölt sekély furatok létesítésével folytatódott a terepgyakorlat. A furatokban vízszintmérést végeztek és a felszínalatti víz legfontosabb fizikai és kémiai paramétereit is meghatározták. A fúrások során vett üledékmintákat a terepi napokat követően laboratóriumban vizsgálják meg a hallgatók.

Harmadik és negyedik napon a sziliciklasztos üledékek esetén alkalmazott sekély geofizikai eszközök használatát ismerhették meg a résztvevők. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is körünkben köszönthettük dr. Müller Imre professzort, aki saját fejlesztésű elektromágneses mérési módszerét mutatta be a nemzetközi hallgatóságnak és szakmai tapasztalatával segítette a terepgyakorlat sikerét.

A kutatás mesterszakos hallgató bevonásával az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt keretében folytatódik.