ILP konferencia Hévízen

2019. október 15-19. között került megrendezésre a 14th Workshop of the International Lithosphere Program Task Force Sedimentary Basins konferencia, melyet idén Hévízen tartottak, Horváth Ferenc emlékének szentelve. A Professzúrát Havril Tímea (tudományos segédmunkatárs), Tóth Ádám (tanársegéd), valamint Szabó Zsóka és Szijártó Márk (PhD hallgatók) képviselték.
Havril Tímea “Paleohydrogeology and thermal history of marginal areas of confined and unconfined carbonate sequences – Implications of geological evolution on mass and heat transport processes” címmel tartott előadást. A tanulmány a fedett és fedetlen karbonátos rendszerek határzónájának példáján keresztül azt vizsgálja, hogy a geológiai fejlődéstörténete milyen hatást gyakorol az adott terület felszínalatti vízáramlás és hőtranszport folyamataira.
Tóth Ádám “Structural constraints of groundwater flow and heat transport in the Lake Balaton region” címmel tartott poszterprezentációt, melyben bemutatta, hogy a fedett és fedetlen karbonátok határa, a szerkezeti elemek, valamint a medencemélység hatással van a felszínalatti vizek áramlási irányára és intenzitására, mely a Balaton-felvidéken a különböző hőmérsékletű források fakadását és a Balatonban történő felszín alatti utánpótlódást is meghatározza. Ezen túl Tóth Ádám egy másik előadásában a konferencia helyszínéhez közel eső Hévízi-tóról és földtani, hidrogeológiai vonatkozásairól mesélt a konferencia résztvevőinek.
Szabó Zsóka “Evaluation of fluid flow systems for hydrocarbon and geothermal exploration – A case study from Eastern Hungary” című előadása keretében bemutatta, hogy miért fontos a felszínalatti vízáramlások ismerete a szénhidrogén és geotermikus kutatások során. Továbbá ismertette az Ebes és Hajdúszoboszló gázmezők tágabb térségéhez kapcsolódó kutatási eredményeit.

Szijártó Márk “Roles of different driving forces in groundwater flow from theoretical models to the Buda Thermal Karst.” címmel tartott előadást. A Budai termálkarszt-rendszer rózsadombi szelvénye alapján végeselemes numerikus modellt állítottak fel, melyben külön vizsgálták a felszínalatti víztükör (topography-driven groundwater flow), az advektív hőtranszport (forced thermal convection) és a szabad termikus konvekció (free thermal convection) hatását. Az eredmények alapján az a következtetés vonható le, hogy a mért adatokból értelmezett hőmérséklet anomáliákat okozhatja időfüggő szabad termikus konvekció.