Sikerek az Ifjú Szakemberek Ankétján 2021-ben is

Az Ifjú Szakemberek Ankétja (ISZA) a Magyar Geofizikusok Egyesületének Ifjúsági Bizottsága és a Magyarhoni Földtani Társulat Ifjúsági Bizottsága hagyományos közös konferenciája, ami idén 2021. szeptember 10-11-én Zalakaroson került megrendezésre. A rendezvényen 35 év alatti geológusok és geofizikusok adhatták elő kutatásukat elméleti, gyakorlati és poszter kategóriában. A Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársai közül két PhD hallgató mutatta be kutatását az esemény alkalmával.

Baják Petra hidrogeológus “Regional-scale hydrogeological and local-scale geochemical investigation of natural radioactivity of groundwater-derived drinking water” című precentációjával 2. helyezést ért el.  A kutatásban hidrogeológus szemmel vizsgálta a felszínalatti vízből származó ivóvizek radionuklid tartalmát a Velencei-hegység tágabb környezetében. A vízmintákban urán, rádium és radon aktivitáskoncentrációit mérte. Az eredmények alapján kiderült, hogy a felszínalatti vizekben legnagyobb koncentrációban az uránizotópok vannak jelen, melynek oka, hogy a vizsgált terület hidraulikailag uralkodóan beáramlási területtel és lokális áramlási rendszerekkel jellemezhető. Következtetésképp a geológiai felépítés mellett a felszínalatti vízáramlási rendszereket is figyelembe kell venni, amikor a felszínalatti vízkészletből származó ivóvizet vizsgáljuk.

Baják Petra előadása közben

Markó Ábel geológus “Approach to understand and avoid injection related problems in geothermal systems” című előadásával pedig a 3. helyet szerezte meg gyakorlati kategóriában. Ábel kutatásának célja a termálvíz visszasajtolás során fellépő nehézségek megértésére és ezáltal elkerülésére irányult. Ennek keretében a vizsgálatokhoz egy új koncepciót és eljárást javasol,, ami a lehetséges problémákat több léptéken vizsgálja, lefedve a regionális hidraulika, a rezervoár léptékű tulajdonságok és a lokális eltömődési folyamatokból eredő problémákat. A munkafolyamat egy visszasajtolási problémákkal küzdő geotermikus rendszeren (Mezőberény, Dél-Alföld) lett tesztelve; az alacsony injektivitás okaként azonosítva a rezervoár nem megfelelő teljesítményét, valamint a kémiai és biológiai eltömődéseket. A problémák megértése és megelőzése a hatékony és fenntartható geotermikus használathoz járul hozzá.

Markó Ábel előadása közben

Sikereikhez gratulálunk!