Soproni TIT: Gyermekakadémia program és a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szervezett szabadegyetemi előadás

A Soproni Tudós Ismeretterjesztő Társulat (Soproni TIT) egy felkéréssel kereste meg a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológiai Alapítványt, miszerint az Alapítvány kutatócsoportja tartson diákok és felnőttek számára egy-egy előadást a felszínalatti vizekről. A meghívást elfogadva 2023. november 7-én Sopronba látogatott az Alapítvány képviseletében Mádlné Szőnyi Judit, Oláh Soma és Kis-Csitári Teréz, akik több látványos és informatív programmal készültek.

A délelőtt folyamán egészen kora délutánig a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola 3., 4., 5. és 8. osztály diákjai egy-egy interaktív foglalkozáson vehettek részt. Kezdésként csapatunk bemutatta a vízkörforgalom lépéseit és elemeit, aztán a diákok maguk tehették próbára tudásukat: az elhangzottak alapján az öntapadós, vízciklust ábrázoló molinóra a folyamatok elnevezéseit maguk helyezhették el. Az ez évben a DUNAKÉKE Egyesülettel közösen megalkotott “Láthatatlan és látható vizek terepasztala nagy érdeklődést váltott ki, ahol a gyerekek megismerhették a természetes folyamatok mellett az emberi tevékenységek hatásait is a felszínalatti vizekre, úgymint a bánya, a benzinkút és a mezőgazdasági tevékenységek veszélyeit. Végül, de nem utolsó sorban négy kísérletet prezentált csapatunk, ahol látványosan került szemléltetésre a víz útja a felszín alatt. A gyerekek megfigyelhették milyen gyorsan halad át a felszínre lehulló csapadék a különböző típusú kőzeteken és miért? A diákok közösen vizsgálták meg különböző vízminták elektromos vezetőképességét (ami a víz oldottanyag-tartalmára utal) egy műszer segítségével. Valamint egy valós élethelyzet került bemutatásra kavicsok, víz, egy műanyaghenger, egy műanyag tárolódoboz és fecskendők segítségével: mi történik, ha egy település tavát szennyező anyag éri? Mi zajlik eközben a felszín alatt és mit tehet az ember a károk mérséklése érdekében? Végül, a különböző sűrűségű folyékony szennyezőanyagok eltérő viselkedését vizsgálhatták meg.

Délután a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szabadegyetemi előadást tartott  Professzúránk vezetője, Mádlné Szőnyi Judit a felszínalatti vizekről “Mi folyik a talpunk alatt?” címmel a Soproni TIT előadótermében. Professzúravezetőnk kiemelte: “A vízkörforgalom révén a vizek folyamatos átalakulásban, mozgásban vannak. Néhány évtizede tudjuk, hogy a szemünk elől elzárt, felszín alatti régióban is jól leírható rendszerekbe szerveződve mozog a víz. A vízkészletek fenntartható használatához nélkülözhetetlen a hidrológiai rendszerek működésének megértése. A felszín alatti vízáramlások ismerete az élet számos területén alkalmazható a mezőgazdaságtól a természetvédelmi feladatokon át a termálvizek feltárásáig.” Az előadás során említésre kerültek soproni vonatkozások, valamint névadónk Tóth József Professzor is, aki soproni diákként egyetemi tanulmányait itt folytatta egészen 1956-os disszidálásáig. Nagy érdeklődés kísérte az előadást, ami a végén feltett kérdések hada is jól jelezte. Az előadásról készült felvétel, ami megtekinthető itt. 

A program az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt (RRF ÉMNL) disszeminációs céljainak megvalósításának jegyében valósult meg. 

A programon közreműködők (balról jobbra): Kis-Csitári Teréz Professzúra munkatárs, Mádlné Dr. Szőnyi Judit Professzúra vezető és az RRF ÉMNL projekt szakmai vezetője, Oláh Soma Professzúra és RRF ÉMNL munkatárs