Tóth Ádám környezetvédelmi pályadíjat nyert

Professzúra munkatársunk Tóth Ádám egyike volt annak a mindössze 3 fiatal kutatónak, aki pályázatával elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíját.

Az elismerést 2010-ben alapította az MTA, mellyel célja, hogy a tudomány eszközeivel segítse elő a helyi és a globális emberi környezet megóvását, a biológiai sokszínűség védelmét, valamint környezetbarát technológiák kifejlesztését és megvalósítását.

Ádám pályamunkája a felszín alatti vizek áramlásával összefüggésbe hozható természetes felszíni jelenségek kutatásán alapult.

„A felszín alatti vizek áramlása – melyet a topográfia, a földtani felépítés és a klíma határoz meg és irányít – számos természetes felszíni jelenség kialakulásáért és megjelenéséért felelős, következésképp az áramló felszín alatti vizet környezeti hatótényezőnek tekinthetjük. Komplex földtani közegben és természetvédelmi területen a meglévő földtani-vízföldtani információ csekély, azonban a geofizikai mérések, a jelenségek térképezésének és a vízáramlások numerikus szimulációjának együttes alkalmazásával magyarázhatók a terület vízföldtani folyamatai. A felvázolt sémát a Tihanyi-félsziget példája szemlélteti, ahol így kimutathatóvá vált az egyes vizes élőhelyek (Belső-tó, Külső-tó, Rátai-csáva, Balaton) közötti felszín alatti kapcsolat és a felszín alatti víz megcsapolódása, melyhez a part menti lejtőcsuszamlások is kapcsolódnak. A terület vízgazdálkodása során a biodiverzitás fenntartása érdekében figyelembe kell venni a vizes élőhelyek magas fokú érzékenységét és sérülékenységét”

Ezúton is gratulálunk a díjhoz és kívánunk további hasonló sikereket a jövőben is!

Forrás: MTA