Középiskolások látogatása a Müller-Surbeck laboratóriumban – első lépések a tudományos pálya felé

A székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnázium fizika tanára, Ujvári Sándor ismét lelkes diákokat toborzott, akik bekapcsolódhatnak az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékén működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársainak a felszínalatti vizek természetes radioaktivitásával foglalkozó kutatásaiba. Az Éghajlatváltozás Nemzeti Multidiszciplináris Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projektében a Fejérvíz Zrt.-vel fennálló együttműködés keretében diákkutatási projektjükben a székesfehérvári térség felszínalatti vizekből származó ivóvizének vízminőségi paramétereit és annak földtani hátterét vizsgálják majd a Professzúra munkatársai, Erőss Anita és Hegedűs-Csondor Katalin segítségével.  

Látogatásuk alkalmával megismerkedtek a felszínalatti vizek dinamikájával, földtani hatótényező szerepükkel és a vízminőséget alakító folyamatokkal. A kutatók bemutatták azt a hazánkban csak az ELTE-n alkalmazott analitikai módszert a természetes urán és rádium izotópok vizsgálatára, mely a labor egyik névadójának, Heinz Surbeck professzornak a találmánya. Az urán és rádium izotópokat szelektíven megkötő ún. Nucfilm diszkek segítségével alfa spektrometriával vizsgálható a felszínalatti vizek leggyakoribb radioaktív izotópjainak az aktivitása.  

A diákok a kutatási projekt során bepillantást nyerhetnek majd a hidrogeológusok terepi munkájába is, részt vesznek majd a Professzúra és a vízművek munkatársaival együtt a vízmintavételben. Ezt követően maguk is kipróbálhatják a mintaelőkészítés és mérés egyes folyamatait a laborban. 

Diákkutatási projektjük tervét a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciáján (TUDOK 2024) mutatják be 2024. február 9-10-én Debrecenben. Eredményeikről pedig majd a kari TDK konferencián is beszámolnak idén decemberben.