ELTE Innovációs Nap 2023

2023. november 29-én az ELTE Inovációs Központ szervezésében került megrendezésre az ELTE Innovációs Napja az ELTE TTK északi kampuszán. Az ELTE hosszú évek óta zajló innovációs rendezvényének célja az egyetemen keletkezett tudás, az alapkutatások hasznosításának ösztönzése, az egyetem és a vállalati szféra kapcsolatának erősítése. Az egész napos rendezvény programja során változatos és sokrétű előadások hangzottak el. A rendezvény fókuszában az egészséggel kapcsolatos egyetemi innovációk álltak. Számos egészségipari, gyógyászati kutatás mellett szó esett fenntartható fejlődésről és környezetünk védelméről egyaránt. Az utóbbi kategóriába tartozik kutatócsoportunk saját fejlesztése, az NB-MAR (természetalapú MAR-megközelítés), hidrogeológiai innováció, amit Mádlné Szőnyi Judit ismertetett a hallgatósággal.

 

Mádlné Szőnyi Judit előadása közben (Fotó: Rusznák Gábor)

A célzott felszínalatti vízpótlás (MAR) egy ismert mérnöki megközelítés, melynek célja a rendelkezésre álló, ámde aktuálisan nem hasznosítható vízkészletek felszín alatti víztartókba történő elhelyezése, későbbi felhasználás vagy környezeti haszon (vízszintek emelése) érdekében. Az ELTE hidrogeológusai által javasolt és az Egyetem által szolgálati találmányként elismert megközelítés figyelembe veszi a felszín alatti vízáramlási rendszereket a MAR-technikákban, amely egy új, természetalapú MAR-megközelítést (NB-MAR) tesz lehetővé.

Mádlné Szőnyi Judit előadásának témájához szorosan kapcsolódva a természetalapú felszínalatti vízpótlások gyakorlati tapasztalatairól számolt be Bátya község képviselője, Vizné Virág Éva. Az ELTE-n keletkezett innováció reményeink szerint Bátyán fog hasznosulni elsőként. 

Balról jobbra: Magyar Dániel, az ELTE Innovációs Központ igazgatója, Mádlné Szőnyi Judit egyetemi tanár, Professzúra vezető és RRF ÉMNL 5A alprojektvezető, Markó Fruzsina (Bátya község), Vízné Virág Éva (Bátya község), és Professzúra munkatársak: Oláh Soma, Erhardt Ildikó, Tóthi Tamara, Kis-Csitári Teréz